Hagop Mamigonyan

1969 yılında İstanbulda dogdu. Yeşilköy Ermeni İlkokulunu bitirdikten sonra, 6.ve7.sınıfları Melkonyan Eğitim Enstitüsünde, 8.sınıfı ise Murat Rafaelyan Kolejinde tamamladı. İlkokula devam ederken İstanbul Devlet Konservatuarında keman eğitimi aldı. Melkonyanda müzik öğretmeni Sebuh Apkaryanla keman derslerine devam etti.
Lise eğitimini Getronaganda tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi müzik bölümünden yüksek derece ile mezun oldu. Üniverisite yıllarında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosunda korist ve solist olarak yer aldı.
1990 yılında müzik öğretmenliğine başladı, aynı yıl, 1929da kurulan Lusavoriç Korosunun şefliğine getirildi. Atatürk Kültür Merkezi, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Aya İrini ve Üç Horan Kilisesinde çeşitli vesilelerle ve festivaller dahilinde konserlerde koroyu yönetti.
2004-2008 yılları arasında Türkiye Polifonik Korolar Derneğince Ankarada düzenlenen koro şenliklerine Lusavoriç Korosuyla 5 yıl sürekli olarak katılarak çeşitli ödüller ve Bronz Madalya kazandı. 2009 yılında aynı şenliğe jüri üyesi olarak davet edildi.
2006 yılında Papanın İstanbul ziyaretindeki karşılama töreninde İstanbul Ermenilerinin Birleşik Korosunu yönetti.
2006 ve 2008 yıllarında Ermenistanda düzenlenen koro festivallerine katılarak, Türkiyeden Ermenistana resmi davetle giden ilk koro şefi oldu.
2007 yılında Üç Horan Kilisesinin 200. inşa yılına ithafen gerçekleşen konserde Lusavoriç Korosu ve İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasını yönetti.
2010 yılında TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosunun daveti üzerine koronun 40. Yılı için hazırlanan albüm için, koro üyeleriyle Gomidasın "Gali Yerk"adlı parcasının bant kaydını gerçekleştirdi.
2012 yılında Marmara Gazetesinin 70.kuruluş yılı vesilesi ile düzenlenen konserde "Tare Tar Aghtamar" adlı oratoryoyu koro ve orkestrayla sundu.
2014 yılında Ermenistanda düzenlenen Koro festivaline Lusavoriç Korosu ile katıldı, Ermenistan Diaspora Bakanlığınca Bakanlığın en yüksek nişanı olan Altın Madalya ile ödüllendirildi.
Öz.Yeşilköy, Dadyan, Bezciyan, Karagözyan  okullarında çeşitli dönemlerde müzik öğretmenliği yaptı. Halen Öz. Getronagan ve Esayan Liselerinin yanı sıra Öz.Feriköy Merametçiyan okulunda müzik öğretmenliği görevini sürdürmektedir.