Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmanın faydalarından hep bahsederiz ama genelde işin fiziksel gelişim ve sağlığa faydaları kısmında kalırız. Halbuki spor yapmak, zihinsel ve fiziksel gelişimi sağladığı gibi, hem eğitim hayatında hem de sosyal yaşantıda bir çok kazanç sağlar. Aileler bazen yalnızca bir hobi veya sorumluluklarından kaçış gibi görse de, henüz gelişimlerinin başında olan çocukların küçük yaşta spora başlamaları çok önemlidir. 
 
1.        Spor yapmak her şeyden önce eğlencelidir. Çocuğunuz bir şeyle uğraşıyor olmanın yanında, aynı amaca ve ilgiye sahip bir gruba da dahil olmanın keyfini yaşar.

2.        Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki, spor yapan çocuklar –özellikle kız çocukları– fiziksel yapıları hakkında daha olumlu bir bakışa sahip oluyor ve özgüvenleri daha yüksek oluyor. 
3.        Sporla içli dışlı büyüyen çocuklar alkol ve uyuşturucu kullanımına daha az yatkındır çünkü bu yıkıcı faaliyetlerin performanslarını düşürdüklerini açık bir biçimde görebilirler.

4.        Fiziksel aktiviteler stresi azaltmak ve depresyonu önlemek için en iyi yöntemlerden biridir.
5.        Spor yapmak çocukları küçük yaşta disiplinle tanıştırır. Bir hedef koymayı ve o hedefe ulaşmak için nasıl çalışılacağını öğrenirler. Hayatlarında istedikleri şeyleri elde edebilmek için ne kadar çok çalışmaları gerektiğini fark ederler.

6.        Spor yapan çocuklar, hayatta bazen kazanıldığı gibi bazen de kaybedildiğini diğer yaşıtlarından çok daha erken öğrenirler. Bu iki durum içerisinde de ayakta kalmayı başarırlar ve hayal kırıklıklarıyla çok daha iyi baş ederler.

7.         İstatistikler göstermektedir ki, lise yıllarında sporla uğraşan çocuklar daha başarılı bir akademik hayata sahip olurlar.


8.         Spor yapmak, takım çalışmasını ve liderlik özelliklerini geliştirir. Oyunu kazanabilmek için birlikte çalışıp, iyi bir takım oyunu çıkarmaları gerektiğini öğrenirler.

9.        Spor yaparken refleksler, stratejik düşünme ve matematik zekasını geliştirir.

10.      Düzenli egzersiz hayat kalitesini belirgin bir şekilde yükseltir. Küçüklüğünde egzersiz yapanların yetişkin dönemlerinde spora devam etme oranı diğer kişilere göre daha yüksektir.
             Nereden bakarsanız bakın, spor yapmanın çocuğunuza kazandıracağı çok şey var. Nereden başlayacağınızı tam olarak bilemiyorsanız, bir çok farklı sporu deneyerek zamanla çocuğunuz için en uygun olanı bulabilirsiniz. 
Ve son olarak, bu yazıyı okurken çocukluğunda sporun eksikliğini hissedenler için: Unutmayın, hiçbir zaman geç değildir!

EGZERSİZİN FAYDALARI NELER?
Egzersiz, 50 yaşından sonra bile yaşama sağlıklı, aktif yıllar ekleyebilir. Yapılan araştırmalar egzersize başlamanın asla geç olmadığını ve dinçlikte küçük bir gelişimin ölüm riskini azalttığını göstermektedir. Basit ve düzenli yürüyüşler yaşlılarda yaşamı uzatabilir. Ilımlı dinçliğe sahip olan bireyler, yüksek tansiyona sahip olsalar ya da sigara içseler bile düşük dinçliğe sahip olanlara göre daha düşük ölüm oranına sahiptirler.
 
Direnç (ağırlık kaldırma) antrenmanları yaşlı bireyler için önemlidir, çünkü bu çalışma azalan kas kitlesini, kemik yoğunluğunu ve kuvveti geri dönüştüren ve kötüye gidişatı azaltan tek yoldur.
 
Esneklik egzersizleri yaşlılığın getirdiği bozulmuş dengesizliği ve kas katılığını azaltır.
 
1. Hareket sistemi;
 
Sporun sağlığa yararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir, fakat sportif bir aktiviteye başlamak için gerekli olan temel bilgiler genelde yetersizdir. Yani, yaşınıza ve fizik kondisyon düzeyinize uygun spor türünü seçmek önemlidir. Hareket sistemi üzerine sportif aktivitenin çok büyük yararları açıktır. Kas düzeyinde, çalışan kasların tonusunda ve kuvvetinde artış görülür.
 
- sportif aktivite eklemlerin doğal genişlik derecesinin korunmasına ve gelişmesine olanak sağlar, ankiloza (eklemlerin katılaşması) karşı mücadele eder.
 
- beslenmeyi ve kıkırdakların devinme yeteneklerini kolaylaştırarak eklemlerin en iyi şekilde korunmasını ve bakımını sağlar,
 
- kemik düzeyinde; kalsiyum tutulmasını kolaylaştırır, yaşlı insanlarda sıklıkla görülen osteoporose hastalığına karşı mükemmel bir korunma aracıdır.
 
- kas tonusunun iyileşmesi sayesinde; sportif aktivite kalça, dizler ve özellikle omurga düzeyindeki ağrıların önüne geçilmesine olanak sağlar,
 
- bel ağrılarına karşı en iyi ilaçtır fakat, şayet omurganızın durumuna salık verilmeyen sporları ya da kötü jimnastik hareketleri yaparsanız, zararlı da olabilir,
 
2. Kalp-damar sistemi;
 
Salık verilmeyenler hariç, düzenli antrenmanlar kalp-damar sisteminin işlevi üzerine yararlı etkilere sahiptir; kas yapıda olan kalp, kasılma kapasitesini yükseltir ve büyük bir etkinlik gücüne ulaşır, böylece kan organizmanın dokularına en iyi bir şekilde dağılım gösterir. Diğer taraftan fizik aktivite iki önemli kalp-damar hastalıkları risk faktörüne karşı etkili biçimde mücadele eder; arteriyel hipertansiyonu düşürür, aterosikleroza karşı en iyi ilaçtır; dolaşımı iyileştirir ve sporcunun beslenmesine dikkatini zorunlu kılar; böylece, damar sistemi üzerine zararlı etkileri çok iyi bilinen, alkol ve sigara gibi toksik etkileri olan maddelerden uzak durulur.
 
Özetle;
 
- kalbin çalışma sistemini düzenler, efektif ve ekonomik çalıştırır,
 
- periferik damar direnci azalacağından kalp üzerindeki yük kalkar,
 
- hipertansiyon düzelir,
 
- dolaşım hızlanır, bundan dolayı metabolik artıkların atılımı kalaylaşır,
 
- pulmoner oksijenasyon yeteneği artar
 
 
3. Dış görünüm;
 
Spor bedeni geliştirir ve belli bir görünüş sağlar, fakat zayıflatmaz. Terleme ile kilo kaybı düşünülmemelidir, ter ile kaybedilen su daha sonra geri alınır. Fizik aktivite sellülite karşı etkili mücadele yöntemidir, kasları uyumlu hale getirir, aşırı kilo alımına yol açmaz (eğer body-building ile uğraşmıyorsanız).
 
 
4. Psikolojik yararlar;
 
Bu etkiler uygulanan spor türüne bağlıdır ki bunlar en az fizik etkiler kadar önemlidir.
 
Spor;
 
- kendine güveni uyandırır, hırsı artırır,
 
- heyecanı ve stresi azaltır,
 
- bedenin bilincine varılır, seksüel yaşamın düzenine katkı sağlar,
 
- beynin daha iyi oksijenlenmesi sayesinde, zekasal etkinliği yükseltir,
 
- gurup düşüncesi, bireyler arasında ilişkiler, karşılıklı olarak saygı kavramı gelişir,
 
- zevk alma duyusu gelişir; bu beyinden salgılanan hormonlar ile olur; endorfinler; aile ve mesleki kaygılardan kurtulmaya olanak sağlar.